Salı , 1 Aralık 2015
x666

24 SAAT HİZMET VEREN DİŞ POLİKLİNİĞİ AÇILDI

x666GAZİ Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin 24 saat hizmet verecek Acil Diş Polikliniği Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın da katılımıyla hizmete girdi. Açılış törenine; YÖK Başkanı Prof. Dr. Ziya Özcan, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami Cinaz, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derviş Yılmaz’ın yanı sıra çok sayıda akademik personel katıldı.

Hedef 8 bin diş hekimi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlıkta değişim programıyla Türkiye’de son yedi yılda insan odaklı bir sağlık modeline geçildiğini ifade ederek, “Yedi sene öncesine gittiğimizde kırsala ulaşmak çok güçtü, parası olmayan insanın hizmet alması da çok güçtü. Bugünleri geride bıraktık. Türkiye’de Ağrı’nın bir mezrasında kanamalı bir hasta helikopter ambulansla nakledebiliyor. Böyle bir ülkede bir diş hekimliği fakültesinin, 24 saat hizmet vermeyi tasarlaması ve bunu uygulamaya sokması takdire değer bir uygulamadır” diye konuştu. Kamuda çalışan diş hekimliği konusunda rakamlar da veren Akdağ, şunları söyledi:
“Kamuda çalışan  diş hekimi sayısı 2002 yılında 2 bin 438 kişiydi. Göreve geldikten sonra bu rakam 5 bin 801’e çıktı. Bu sayılar önümüzdeki yıllarda 7-8 bine çıkacak. Bununla birlikte kamuda bin 465 diş ünitine sahipken bu rakam 4 bin 583 diş ünitine sahibiz.”

Üniversiteler arasında bir ilk

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan ise Türkiye’de üniversiteler arasında bir ilk olan polikliniğin gece diş ağrısı çeken hastalara büyük kolaylık sağlıyacağını ifade ederek, “Gerek tıp fakültesi gerekse diş hekimliği fakültesin gösterilmiş olduğu gayretler ortaya güzellikle çıkarıyor ülkeize hayırlı olacağına inanıyorum diş ağrısının ne zaman tutacağı hiç belli olmaz diş ağrısından muzdarip olan vatandaşlarımıza büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Kaynak: hürriyet

Paylaş

Check Also

1_2

Ankara Gezilecek Yerler, Müze ve Ören Yerleri

Anadolu Medeniyetleri Müzesi :  Müze, Ankara Kalesi’nin güneydoğu kısmında, Atpazarı olarak bilinen semtte bulunan iki ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× 1 = bir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>